Tanvald

Rozhledna ŠtěpánkaRozhledna Štěpánka

Kamenná novogotická rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na Příšovickém hřebeni je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice.
Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.
Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války.

 


Tanvaldský ŠpičákRozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák (831 m.n.m.) byla postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930.
Vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem.

 


Černá StudniceRozhledna Černá Studnice

Kamenná rozhledna Černá Studnice s turistickou chatou na nejvyšším vrchu Černostudničního hřebene (869 m.n.m.) byla postavená roku 1905.
Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m. Nahoru vede celkem 91 schodů. Prosklenými dveřmi vstoupíte do čtyřech ochozů věže z kterých budete mít výhled na celý Jablonec, asi tři čtvrtiny Liberce, celý Ještědsko-kozákovský hřbet, významné části Jizerských hor a Krkonoš a dále také Český ráj s Troskami, Bezdězem a Ralskem.

 

   

BramberkBramberk

Bramberk je 21 metrů vysoká rozhledna z tvrdé žuly. Již v roce 1889 zde německý horský spolek nechal vybudovat rozhlednu dřevěnou, ke které o tři roky později přistavěli horskou chatu, která tu stojí dodnes.

 

 

  

JizerkaJizerka

Leží na Malé Jizerské louce uprostřed Jizerských hor. Osadu tvoří kolem dvaceti domů, spojení s civilizací zajišťuje udržovaná horská silnička.
Náhorní plošina Jizerských hor je ideálním terénem pro cyklistiku a běh na lyžích. Sníh leží většinou od konce listopadu do poloviny dubna. Pravidelně udržovaná Jizerská lyžařská magistrála nabízí přes 100 km lyžařských stop.
Na soutoku Jizery a Jizerky cca 20 minut chůze od Pyramidy byl otevřen přechod pro pěší, cyklisty a běžkaře do Polska. Tím se zjednodušil přístup do polské části Jizerek a zkrátila cesta do západních Krkonoš.
V polských Jizerkách je dalších asi 100 km udržovaných běžkařských tratí (areál Biagu Piastow).
 

 

Protržená přehradaProtržená přehrada

Přehrada na Bílé Desné ve výšce 800 m n. m. byla napuštěna v červnu 1915. V dalším roce se její sypaná hráz protrhla a způsobila v Desné ničivou katastrofu, při které přišlo o život dvaašedesát lidí a bylo zničeno a poškozeno mnoho domů a továren. Událost připomíná balvan v centru Desné s pamětní deskou z roku 1937. Dodnes stojí na místě věž a patrné jsou i zbytky hráze. Zachovala se i podzemní štola, kterou se odvádí voda do sousední nádrže Souš. Štola je známým zimovištěm netopýrů. K Protržené přehradě vede žlutě značená cesta, na níž se turisté dostanou ze silnice vedoucí kolem Souše.

 

 

Vodopády Ćerné DesnéVodopády Černé Desné

Krásný přírodní kout naleznou turisté v nedaleké Desné. Červená turistická značka je povede ke kulturnímu domu Sklář, odkud zabočí vlevo a podél toku Černé Desné zamíří do údolí této horské říčky. Cestu nedávno nechalo upravit město Desná a v září 2000 tu zpřístupnilo naučnou stezku Vodopády Černé Desné. Po červené značce lze odtud vystoupat až k přehradě Souš.                                                                                      

 


SoušSouš

Přehradní nádrž na Černé Desné vznikala ve stejných letech jako sousední hráz na Bílé Desné. Po katastrofě v roce 1916 ji však stavitelé vypustili a vodou ji naplnili až po důkladné prohlídce v letech 1925 - 27. Přehrada byla ještě v šedesátých letech využívána jako rekreační místo. V roce 1974 tu byla vybudována úpravna vody a nádrž nyní slouží jako zásobárna pitné vody pro Jablonecko. Koupání a rybolov jsou tu proto zakázány a okolí je přísně chráněno. Kolem Souše vede opravená Soušská silnice, po které se mohou osobní automobily dostat přes Smědavu až do Bílého Potoka a Hejnic na druhé straně hor, ovšem jen během letní sezony od května do října. V zimě je silnice uzavřena.  
 

 

Mumlavské vodopádyMumlavské vodopády

Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem.
Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jedná se prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky.
Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda - původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále na Voseckou boudu.
 

 

Bozkovské dolomitové jeskyněBozkovské dolomitové jeskyně 

Podzemní labyrint chodeb s bizarními krápníky čeká návštěvníky dolomitových jeskyní, které se nalézají nedaleko obce Bozkov na Semilsku. Z Tanvaldu lze jet vlakem směrem na Železný Brod, vystoupit ve stanici Jesenný a po zelené značce vystoupat až k jeskyním. Prohlídka jeskyní trvá 45 minut a je fyzicky nenáročná.

 

 

 

Cyklotrasy Tanvaldsko

 

Kontakt
E-mail: info@domky-nisa.cz
Mobil: 0042 0 608 968 189

Domky u pramene Nisy - to je skvělá dovolená pro celou rodinu.
Navštivte Jizerské hory s příjemným ubytováním a mnoha možnostmi sportovního i kulturního vyžití ať v zimě či v létě.  Těšíme se na Vás!










Nelze zobrazit. Prosím nainstalujte si Flash plugin.